Podnikatel

Inspirujeme studenty k podnikavosti

Martin Slanina

profilové foto Martin Slanina

= v programu od: 29. 10. 2019

= oslovených studentů: 347

= absolvovaných seminářů: 8

Čtyři otázky a odpovědi:

V čem je Vaše tajemství úspěchu?


Možná v upřímnosti k sobě samému. Můj úspěch je lemován mnoha přešlapy, o kterých se nebojím mluvit a které vnímám jako užitečné lekce. Stejně důležitá je pro mě i upřímnost k druhým, která někdy bolí, ale zároveň věci zjednodušuje.

Vaše manažerské zásady?


Přestože jsem puntičkář, žádné jasně definované manažerské zásady nemám. Co mě jako manažera definuje, je konzervatismus – takže žádné tykání s kolegy, psaní poznámek na papír, uklizený stůl, dochvilnost, pečlivá příprava na jednání, plánování. Jak o mně jednou někdo řekl, mám rád německý pořádek. Moje kolegyně kolem sebe naopak udržuje chaos, což jsem na začátku naší spolupráce špatně snášel a snažil se to změnit. Ale lidi se nemění, takže jednu zásadu bych vlastně měl – nesnažte se měnit své okolí, naopak, naučte se jinakost vnímat jako zdroj nových zážitků a kreativity.

Proč se zapojujete do programu MŮŽEŠ PODNIKAT?


Pozvání do tohoto programu před třemi lety mě velmi potěšilo, byť jsem zprvu váhal, zda bude můj profesní život studenty zajímat. Kupodivu to ale vypadá, že je každodenní, ne tak zábavná praxe, která je však nutná na každé cestě za malým i velkým úspěchem, baví. Rád se o své zkušenosti, pády i nové poznatky dělím a doufám, že něčím inspiruji alespoň jednoho studenta ze třídy, protože i to má smysl. Zároveň se vždy těším na zpětnou vazbu, která může něco naučit i mě.

Co byste doporučil(a) mladým lidem, kteří chtějí uspět?


Opět budu konzervativní. Věřím, že nejdůležitější je být v životě slušný. A tím mám na mysli i úplně základní věci jako je pozdrav, oslovení, prosba, poděkování, a to v rámci osobní i emailové komunikace. Mladým lidem, kteří jsou dnes i díky sociálním sítím obklopeni nekonečně mnoha na první pohled úspěšnými příběhy, bych také rád vzkázal, ať se nesnaží někoho napodobovat. Mnohem důležitější je naučit se čerpat z vlastních zkušeností, vidět souvislosti a snažit se řešit věci po svém. Za klíčové považuji i studium jazyků a cestování, ale to už je pro dnešní studenty samozřejmostí.

Podcasty MŮŽEŠ PODNIKAT

Poslechněte si podnikatelské příběhy řečníků